2019. április hónap bejegyzései

Tanulmányút Toldra

A soron következő tanulmányút alkalmával egy kis településen, Toldon működő tanodát látogatunk meg.Tanoda típusú kezdeményezések közel 20 éve léteznek Magyarországon, 2003 óta a közoktatási törvény is említi, mint a hátrányos helyzetű gyerekek iskolai sikerességét segítő, iskolán kívüli tevékenységet.

A toldi tanoda első és legfontosabb megkülönböztető jegye más tanodáktól a környéken, hogy nem pályázati forrásból, hanem önerőből tartják fenn a szolgáltatást. A pályázati rendszerek megvitatása során kiderült, hogy bár korábban voltak próbálkozások a TÁMOP és EFOP által finanszírozott pályázatokon, az általuk legutóbb megpályázott, EFOP-3.3.1-16-2017 Tanoda programok támogatása elnevezésű felhívás során nem nyertek támogatást.

Jelenleg a tanodában 35 gyerek van bevonva, közülük 1 középsúlyos értelmi fogyatékos, a többiek szinte mindegyike küzd valamilyen tanulási vagy mentális problémával, ami akadályozza iskolai előmenetelét. A faluban körülbelül 45 gyerek lakik most, tehát a tanoda majdnem az összessel foglalkozik, rajtuk keresztül pedig jelentős számú hátrányos helyzetű családot is elér.

Az Új Nemzedék Központ Kontaktpont hálózatának szolgáltatásai

A Kontaktpontok szolgáltatási portfóliójában szerepel online és offline információ-szolgáltatás, személyes és csoportos tanácsadás, ifjúságfejlesztő tevékenység, felkereső és közösségi fejlesztő munka az oktatási intézményekben, közösségi terekben, valamint kompetenciafejlesztés is. A megyei Kontaktpontok kapcsolataikat megsokszorozva, az oktatási intézményekkel szorosan együttműködve és a helyi ifjúsági kezdeményezéseket összefogva sajátos összekötő ponttá, befogadó kreatív térré alakulnak.

A Kontaktpontok minden hétköznap 10 és 18 óra között tartanak nyitva, a szolgáltatások bárki által szabadon, ingyenesen és előzetes regisztráció nélkül igénybe vehetők.

A Kontaktpont-hálózat irodáiban az alábbi szolgáltatásokat nyújtják:

  • személyes és virtuális információszolgáltatás
  • személyes és csoportos tanácsadás, ifjúságfejlesztő munka
  • felkereső és közösségi fejlesztő ifjúsági munka az oktatási intézményekben, közösségi terekben
  • saját rendezvények és kitelepülések
  • életpálya-építés felkészítő alkalmak
  • ifjúsági közösségi tér szolgáltatás.

 

Forrás:  http://www.ujnemzedek.com/hu/kontaktpont-irodahalozat

Ifjúsági közösségi terek – Az Új Nemzedék Központ Kontaktpont hálózata

Az Új Nemzedék Plusz projekt intézményfejlesztési részeként 2013 folyamán minden megyeszékhelyen, valamint Budán és Pesten is megnyílt az országos kiterjedésű, mintegy 80 felkészült ifjúságsegítő szakembert foglalkoztató Kontaktpont-irodahálózat, mely a módszertani munkán túlmutatóan a kezdeményező, felkereső munkára épít a korábbi passzív, ügyfélfogadásra épülő ifjúságsegítő szemlélethez képest. A Kontaktpont-hálózat igyekszik helyi, már létező ifjúsági kapcsolatrendszerekre építeni, a központi és helyi ifjúsági kezdeményezéseket összefogva közvetlen kapcsolati ponttá válni a fiatalok számára.

A pályaválasztást, karriertervezést, munkakeresést, továbbtanulást hiteles, személyes információszolgáltatási és tanácsadási szolgáltatáscsomaggal segíti, mely a helyi igényekhez igazított és könnyen hozzáférhető. Legfőbb cél a közösségfejlesztés elősegítése, mindamellett jelen kíván lenni a virtuális térben is, hiszen a fiatalok nagy része az internet csatornáin keresztül érhető el.

Forrás:  http://www.ujnemzedek.com/hu/kontaktpont-irodahalozat