Tépe Jövője Egyesület Alapszabálya
A Tépe Jövője Egyesület közgyűlése alapszabályát a következőkben állapítja meg:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
Az egyesület neve: Tépe Jövője Egyesület
Az egyesület székhelye: 4132 Tépe, Dózsa György u.1.
Az egyesület működése kiterjed Tépe község területére, és lehetőségeikhez képest kapcsolatot teremt a helyi járási, megyei, és külföldi partnerekkel is.
Az egyesület emblémája:
Az egyesület kiadásait tagdíjakból, pályázatokon elnyert támogatásokból, valamint természetes- és jogi személyek adományaiból fedezi.
AZ EGYESÜLET CÉLJA
2.1. Az egyesület célja: Az egyesület azért alakult meg, hogy elősegítse a tépei emberek önazonosság tudatát, a helyi történelmi örökség feldolgozását, és rendszerezését, különös tekintettel az avar, és a hajdú, kuruc korszakokra. Történelmi, néprajzi értékek, tárgyak felkutatása, kiállítása. Népművészeti tárgyak készítése, kézműves foglalkozások táborok szervezése. Szabadidős tevékenységek szervezése minden generációt átfogóan. Természetvédelemre, környezetvédelemre nevelés, egészséges életmódra nevelés, prevenciós előadások szervezése. Kulturális tevékenység. Műemlékek, épített örökségek védelme. A tépei polgárok kulturális igényeinek, kezdeményezéseinek felkarolása, aktív közösségi életbe való bekapcsolása, kiemelkedő képességű alkotóinak közismertté tétele, s azok fejlődésének, szakmai támogatásuknak elősegítése. Kiállítások, irodalmi és zenei rendezvények, művészeti csoportok, alkotó műhelyek szervezésével a kulturális turizmus ösztönzése, a turizmus lehetőségeinek felkutatása, kiaknázása. Kulturális örökség megóvása: a helyi kultúra megismertetésének, a helytörténeti ismeretek gyarapításának elősegítése. Kulturális hagyományok felelevenítése, népszerűsítése különös tekintettel az avar és a kuruc korra.
Sport: Hagyományos és történelmi hagyományokon alapuló sportrendezvények szervezése, lebonyolítása. Erdei iskolai tevékenység szervezése. Oktatás, tanfolyamok, képzések szervezése. Kirándulások szervezése. Pályázatokban való részvétel.
Oktatás, ismeretterjesztés: képzéseket, felkészítéseket, tanfolyamokat, ismeretterjesztő előadásokat szervez.
Euroatlanti integráció elősegítése: nemzetközi rendezvények szervezésével, külföldi szervezetekkel való kapcsolatteremtéssel segítjük hazánk euro atlanti integrációs törekvéseit.
EGYESÜLETI TAGSÁG KELETKEZÉSE, MEGSZÛNÉSE
3.1. Az Egyesület tagja lehet minden olyan természetes személy aki
az alapszabály rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek elfogadja,
kötelezettséget vállal az egyesületi célok megvalósítása érdekében történő közreműködésre,
tagfelvételi kérelmét az Egyesület közgyűlése legalább 66%-ban támogatja, és elfogadja
megfizeti az Egyesületi tagdíjat.
3.2. Az Egyesület pártoló tagja lehet az a magyar- vagy külföldi magán- vagy jogi személy, aki
- adományaival segíti az Egyesület munkáját, de abban tagként nem kíván, vagy nem tud részt venni,
- megfizeti az Egyesület pártolói tagdíját
3.3. Az egyesületbe történő belépés önkéntes. A kitöltött belépési szándéknyilatkozatot az egyesület elnökségének kell eljuttatni, akik a következő közgyűlésen szavazásra bocsátják azt.
3.4. Az egyesületi tagság megszűnik a tag halálával, kilépésével vagy kizárással, valamint abban az esetben, ha a tag elmulasztja a tagdíj befizetését, és annak a mulasztás utáni 12 hónapban sem tesz eleget.
3.5. A kilépést írásban kell közölni az Egyesület valamelyik tisztségviselőjével.
3.6. A közgyűlés minősített szótöbbséggel meghozott határozattal kizárhatja az Egyesületnek azt a tagját, aki az alapszabály rendelkezései ellen súlyosan vét, az egyesület tevékenységében hosszabb időn keresztül, vagy ismétlődő felszólítás ellenére sem vesz részt, vagy olyan magatartást tanúsít, amely a vele való együttműködést lehetetlenné teszi. A kizárást a tagok legalább egyharmada is kezdeményezheti, az elnökhöz intézett, az okot is tartalmazó írásos felterjesztéssel. Az egyesület elnöke ilyen esetben köteles a kizárási javaslatot a közgyűlés elé terjeszteni.
A TAGOK JOGAI és KÖTELEZETTSÉGEI
4.
4.1. Az Egyesület minden tagja részt vehet az egyesület tevékenységében, és rendezvényein (az esetleges részvételi díj, vagy belépő megfizetése ellenében).
4.2. Az Egyesület tagjai azonos szavazati joggal rendelkeznek, és részt vehetnek az Egyesület működését érintő minden kérdésről rendelkezni jogosult közgyűlés döntéshozatalában.
4.3. A szavazati jogát minden tag személyesen gyakorolhatja.
4.4. Tisztségviselőül bármelyik tag megválasztható, de tisztségviselő csak az Egyesület tagja lehet.
4.5. Az Egyesület tagja köteles a közgyűlési határozattal meghatározott mértékű tagdíjat megfizetni, továbbá köteles tevékenyen közreműködni az egyesületi célok megvalósítása érdekében: a közgyűlés által meghatározott konkrét programok végrehajtása érdekében.
4.6 A PÁRTOLÓ TAGOK JOGAI és KÖTELEZETTSÉGEI
4.6.1 Az Egyesület minden pártoló tagja részt vehet az egyesület tevékenységében, és rendezvényein (az esetleges részvételi díj, vagy belépő megfizetése ellenében).
4.6.2 Az Egyesület pártoló tagja szavazati joggal nem rendelkezik, de megfigyelőként, tanácsadóként részt vehet az Egyesület működését érintő minden kérdésről rendelkezni jogosult közgyűlésen.
4.6.3 Az Egyesület minden pártoló tagja köteles a közgyűlési határozattal meghatározott mértékű pártolói tagdíjat megfizetni, továbbá köteles az Egyesület rendezvényeinek, programjainak a szabályait magára nézve kötelezőnek tekinteni, és betartani.
AZ EGYESÜLET SZERVEI: KÖZGYÛLÉS és TISZTSÉGVISELÕK
- 1. Az egyesület legfőbb szerve a közgyűlés. A közgyűlés a tagok összessége, amely az egyesületet érintő minden kérdésben dönthet. A közgyűlést az elnökség hívja össze. A közgyűlésre az Egyesület tagjait a napirend közlésével kell meghívni úgy, hogy a meghívók elküldése és a közgyűlés napja között legalább nyolc nap időköznek kell lennie. Évente egyszer közgyűlést kell tartani, és rendkívüli közgyűlést kell tartani, ha a tagok egyharmada azt – a cél megjelölésével – igényli, vagy a tisztségviselők bármelyike azt szükségesnek tartja.
5.2 A közgyűlés határozatképes, ha a tagok 50 % + 1 fő jelen van. Ha a közgyűlés nem volt határozatképes, az emiatt megismételt közgyűlés az eredeti napirendben, szereplő ügyekben a jelenlévők számától függetlenül határozatképes, erre a tagokat a közgyűlési meghívóban figyelmeztetni kell. A megismételt közgyűlést az eredeti – határozatképtelenség miatt elmaradt – közgyűlés időpontját követően 1 órával későbbi időpontra kell összehívni, amely időpont az eredeti közgyűlés meghívójában is megjelölhető.
5.3 A közgyűlés – eltérő rendelkezés hiányában – határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. A közgyűlés a tisztségviselőket (vezetőket) nyílt szavazással választja meg. A közgyűlésen a pártoló tagok csak javaslat tételi, és jelölési joggal vehetnek részt, szavazati joggal nem rendelkeznek.
5.4 A titkos szavazást az alábbiak szerint kell lefolytatni:
A taggyűlés levezető elnöke felhívja a közgyűlést a tisztségviselők személyére vonatkozó javaslattételre. A jelölőlistára azok a személyek kerülhetnek fel, akiket az egyesület bármely tagja (rendes és pártoló tagja) erre javasol. Első menetben az egyesület elnökét kell megválasztani. Amennyiben a jelöltek közül az első fordulóban a szükséges kétharmados többséget senki sem kapja meg, a második fordulóban csak az a két jelölt marad a jelölőlistán, akik a legtöbb szavazatot kapták, ha többen kaptak egyenlő számú szavazatot, valamennyien részt vesznek a következő fordulóban. A második fordulóban már egyszerű szavazattöbbséggel megválasztásra kerül az elnök személye. Az elnök megválasztása után a többi tisztségviselőt választja meg a közgyűlés. Az eljárási szabályok ugyanazok, amelyek az egyesület elnökének megválasztására vonatkoznak azzal a különbséggel, hogy minden más tisztségviselő egyszerű többséggel megválasztottnak tekintendő.
5.5 Kizárólag a közgyűlés hatáskörébe tartozik a tisztségviselők, ügyintéző és képviselő szervek megválasztása és éves beszámolójának elfogadása, az alapszabály jóváhagyása és módosítása, az évi költségvetés megállapítása és az egyesület más egyesülettel való egyesülésének, illetőleg feloszlásának a kimondása. Az alapszabály módosításához, tag kizárásához és az Egyesület feloszlásának (egyesülés, megszűnés) kimondásához a közgyűlésen jelen lévő tagok kétharmadának szavazata (minősített többség) szükséges.
Az egyesület képviselő szervei
6.1 Az Egyesület képviseletét a közgyűlés által választott elnökség látja el.
6.2 Az elnökség tagjai az ugyancsak közgyűlés által megválasztott elnök, elnökhelyettes, titkár.
6.3 Az elnökség tagjai feladatukat társadalmi munkában látják el.
6.4 A közgyűlés az Elnökség tagjait, 3 évre választja.
6.5 Két közgyűlés közötti időben az elnökség dönt minden olyan kérdésben, amely nem tartozik kizárólag a közgyűlés hatáskörében. Döntéseiről, intézkedéseiről a következő közgyűlésen az elnökség köteles beszámolni.
6.6 Az elnökség jogosult az Egyesületet terhelő kötelezettségek (szerződések) vállalásáról, teljesítéséről és az Egyesületet megillető jogok érvényesítéséről – a közgyűlés ill. tagok felé beszámolási és tájékoztatási kötelezettség mellett – dönteni.
6.7 Az elnökség minimum két tag jelenléte esetén határozatképes. Az elnökség szükséghez képest – de legalább évente négyszer – tart ülést, melyet az elnök hív össze. Bármely az elnökség döntésében érdekelt egyéb személyt, szervezetet az ülésre lehetőség szerint meg kell hívni.
6.8 Az Elnökség ügyrendjét maga határozza meg. Döntéseit egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza.
6.9 Az Elnök jogai és kötelességei:
- a Közgyűlést bármikor összehívhatja
- a tagság pénzéről a kezelőket elszámoltatja
- a kiadások számláit ellenőrzi
- megbízólevél kiadása pénzügyek intézéséhez
- harmadik személyekkel való szerződések megkötése
- a tagság észrevételeit mindenkor figyelembe kell venni, a Közgyűlés határozatainak megfelelően kell az intézkedéseket megtennie
- a tagságtól, illetve harmadik személyektől bármely címen befolyt összeg kezelését, illetve felhasználását ellenőriznie kell,
- az Egyesület tevékenysége során keletkezett dokumentációk ellenőrzése.
6.10 Az elnökhelyettes jogai és kötelességei:
- az elnök akadályoztatása esetén teljes hatáskörben helyettesítheti az elnököt,
- az elnök három hónapot meghaladó akadályoztatása esetén azonban a teljes hatáskörű helyettesítéshez a Közgyűlés hozzájárulása is szükséges.
6.11 A titkár (vagy külön választott pénztáros) jogai és kötelességei:
- az Egyesület pénzállományának kezelése,
- a számlák kezelése és nyilvántartása,
- mindennemű visszaélési lehetőség gyanúja esetén az elnök értesítése,
6.12 Mind a közgyűlés, mind az elnökség minden lényeges döntését jegyzőkönyvben rögzíti. A jegyzőkönyvet aláírja az elnökség jelenlévő minden tagja, közgyűlés esetén további erre kijelölt két tag.
6.13Az elnök köteles mind a közgyűlés, mind az elnökség által hozott döntések nyilvántartását naprakészen vezetni.
6.14 Az egyesület iratait, bevételi és kiadási bizonylatait a titkár kezeli.
6.15 Az elnökség jogosult akár a tagok közül, akár kívülálló személyt pénztárosi teendők ellátásával megbízni. A pénztáros részére díjazás állapítható meg.
AZ EGYESÜLET KÉPVISELETE
Az Egyesület pénzforgalmi számlája felett az Elnök és az elnökhelyettes, az Egyesület bélyegzőjével rendelkezik névszerinti aláírással.
AZ EGYESÜLET VAGYONA, GAZDÁLKODÁSA
8.2 Az Egyesület a tagok által befizetett tagdíjakból a tagok önként vállalt egyéb juttatásaiból, illetőleg a külső támogatók által juttatott összegekkel gazdálkodik. Az egyesület, gazdálkodása során nyereségre nem törekszik.
8.3 A tagsági díjakat az Egyesület elsősorban – fenntartási, – ügyviteli költségek, valamint az Egyesületet terhelő járadékok, és adók megfizetésére használja fel.
8.4 Az Egyesület éves költségvetés alapján gazdálkodik. Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok azonban csak esedékes tagdíjbefizetésük mértékéig.
8.5 Az Egyesület megszűnése esetén vagyonáról az alapszabály vagy a közgyűlés rendelkezik. Ha a vagyon hovafordításáról ezek nem rendelkeznek, továbbá ha az Egyesület feloszlatással szűnik meg, vagy a felügyelő szerv ennek megszűnését állapítja meg, vagyona a hitelezők kielégítése után állami tulajdonba kerül, és azt közérdekű célra kell fordítani.
8.6. Az Egyesület működéséről a külön jogszabályok előírásai szerinti üzleti könyveket kell vezetni és azokat az üzletév végén le kell zárni. Az üzletév végével a képviselő az Egyesület gazdálkodásáról a közgyűlés számára mérleget, a gazdálkodás eredményéről vagyonkimutatást készít. Vállalkozási tevékenységet csak alapszabályba foglalt céljainak megvalósítása érdekében, azokaz nem veszélyeztetve végez, gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt a létesítő okiratában meghatározott tevékenységére fordítja,
8.7 Az Egyesület céljának megvalósítása érdekében támogatókat keres, az elfogadott támogatást a lehető leghatékonyabban és legrövidebb időn belül az elérni kívánt cél támogatására, elősegítésére fordítja, az esetleges maradvány összegeket hasonló célok támogatására fordítja, rendezvényeket tart, melyek bevételeit a rendezvény céljában meghatározott körben használja fel.
VEGYES RENDELKEZÉSEK
9.2 Az Egyesület politikai tevékenységet nem folytat, politikai pártoktól független, pártokat a maga részéről semmilyen formában nem támogat, továbbá országgyűlési képviselőjelöltet nem állított és nem támogatott a választásokon, és a továbbiakban sem fog.
9.3 Az Egyesület sport szervezetet, sportolót nem támogat.
9.4 A jelen okiratban nem szabályozott kérdésekre a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény, az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2012. évi CLXXV. törvény, az egyesületekre vonatkozó egyéb jogszabályok előírásait, valamint a közgyűlés később hozandó határozatait kell irányadónak tekinteni.
Ezt az alapszabályt a Tépe Jövője Egyesület 2013. augusztus 28. napján összehívott közgyűlésen fogadta el.
Kelt, Tépe, 2013. augusztus 28.