A SZÍNtér Ifjúsági Iroda és Közösségi Tér 2014. február 03-án nyitotta meg kapuit a Szolnok Plaza első emeletén a Köz-Pont Ifjúsági Egyesület égisze alatt. Alapvető cél, hogy egyfajta közösségi térként a betérő fiataloknak információkat, lehetőségeket nyújtson különböző témákban – pl. diákönkormányzati ügyekben, önkéntes tevékenységekben, Iskolai Közösségi Szolgálatban, Európai Önkéntes Szolgálatban (EVS), nemzetközi ifjúsági cserékben – a fiatalok, tanárok és a szülők felé. Művészetekben tehetséges fiataloknak tudnak kiállításokat szervezni, illetve fellépésekben segítségükre lenni. Az iroda folyamatosan várja önkéntesek, gyakornokok jelentkezését programjai szervezéséhez, az iroda működtetéséhez. Az eddigi események is sok-sok önkéntes bevonásával valósultak meg. Az iroda eddig számtalan fiatalnak nyújtott lehetőséget, kiállítások rendezéséhez, képzések-tréningek tartásának és különböző klubok helyszíneként is szolgált már. A Közösségi Tér folyamatosan teret és lehetőséget tud biztosítani fiatalok programjainak, eseményeinek. Az eseményekhez lehetőségeink szerint tud az iroda biztosítani technikai hátteret, szakmai segítséget, kisebb vendéglátást. A Közösségi térben bárki ingyenesen használhatja a számítógépeket internetezéshez, pingpong, csocsó asztalokat és a különböző társasjátékokat.
2019. március hónap bejegyzései
2019. február 25.
A 2019. évi programok tervezése folyamatosan zajlik. Az októberi projekt zárásig megvalósításra kerül négy tanulmányút és öt műhelymunka. A tanulmányutak tervezésénél figyelembe vettük, hogy több településtípus is szerepeljen a helyszÍnek között, illetve földrajzilag távolabbi célpontokat is tervezünk. A tervezett helyszínek között szerepel a pécsi Ghandi Gimnázium, Káptalanfüreden egy ifjúsági tábor, Pusztafalun egy erdei iskola és a negyedik helyszín még egyeztetés alatt van jelenleg is. A műhelymunkák továbbra is a tanulmányutakhoz kapcsolatan kerülnek megszervezésre, de ettől függetlenül nyitottak azok számára is, akik nem vesznek részt a tanulmányúton. A projekt utolsó két hónapja a disszemináció ideje, amikor sor kerül hat regionális és két országos rendezvényre, amelyeken a projekt ideje alatt zajló kutatás eredményei lesznek a fókuszban.
2019. március 25.
A projektünkben zajló kutatás során feladat, hogy elkészítsünk 30 interjút ifjúsági közösségekkel dolgozó szakemberekkel, illetve a szakpolitika képviselőivel, ifjúsági érdekvédelmi szervezetben dolgozókkal. Az interjúk elkészítése jelenleg is zajlik. Az a terv, hogy az interjúkból nyert összetettebb információk teszik majd teljessé azt a képet, amit a kérdőívek által gyűjtött információk mutatnak, és ez majd segít abban, hogy a szakpolitika képviselői felé megfogalmazhassunk olyan javaslatokat, amelyek előbbre viszik az ifjúsági közösségek ügyeit és segítik az ifjúsági közösségekkel végzett munkát. A kutatás feladatait a magyarországi megvalósítással párhuzamosan Romániában is végzik, így megközelítőleg egyidőben fejeződik be az adatgyűjtés és kezdődhet az elemző munka, amelynek végén elkészül az az összehasonlító elemzés, amely a két ország viszonyait mutatja be.
Dráma alapú csoportos részvételi eljárások – A fórumszínház III.
Folytatjuk előző bejegyzésünket. A fiatalokat bevonó részvételi kutatások leginkább olyan esetekben alkalmazták a fórumszínházat, amikor a kutatók arra törekedtek, hogy egy elnyomott közösség tagjai maguk fedezzék fel, és tegyék mások számára érthetővé a saját társadalmi-hatalmi viszonyaikban tapasztalt cselekvési akadályokat. E tekintetben klasszikus terepválasztás volt az osztálykonfliktusokkal terhelt arizonai külvárosi iskola (Saldana 1999), vagy a belvárosi gettókban élő és elzárásra ítélt fiatalok közösségei Albertában (Conrad 2004, Conrad – Campbel 2006), Észak-Magyarországon pedig az etnikailag szegregált, vagy konfliktusos kistelepülések (Horváth 2012).
Az ifjúságkutatásban használatos fórumszínházi eljárások rendszerint beágyazódnak a részvételi kutatási folyamatba, amely drámás műhelymunkák keretében a fiatalokkal közösen alkotja meg az intervencióra váró helyzetek sorozatát (Horváth – Oblath 2014), de előfordul, hogy interjús és etnográfiai előkutatásra támaszkodik a jelenetsor bemutatása során, ami a további kutatási folyamat felütéseként értelmezhető (Lundie – Conroy 2012).
2019. március 20.
Számtalan olyan közösségfejlesztő módszer, és program van, mellyel elősegíthetjük a fiatalok közösségeinek létrehozását és támogatását.
Az ifjúsági közösségek különböző szintek szerint csoportosíthatóak.
- informális ifjúsági közösségek
- formális ifjúsági közösségek
- közösségek közösségei
Az informális szervezetek lazább kereteket biztosítanak, mint formális társaik. Jellemzőjük, hogy inkább szabadidős és érdekképviseleti céllal jönnek létre, adminisztrációs hátterük kevéssé szabályozott, programjaik, pályázataik lebonyolításához úgynevezett „befogadó” szervezetre van szükségük, amely biztosítja a számlák befogadását, az adminisztrációs hátteret (pl.: könyvelés), valamint alkalmas a bankszámlaforgalom bonyolítására. (Az informális szervezetek nem rendelkeznek adószámmal sem bírósági bejegyzéssel, és nem nyithatnak bankszámlát.)
A jó gyakorlatok második felében sorolt formális ifjúsági szervezet megjelölés alatt bejegyzett civil szervezeteket értünk. A civil szervezet kifejezést akkor használjuk, amikor állampolgári kezdeményezés fontosságát kívánjuk szorgalmazni. Olyan szervezetek, amelyek tevékenysége nem nyereség megszerzésére irányul, hanem közösségszervező szerepet betöltve a közösség érdekét szolgálja, és a soraiba tartozókon kívül mások is részesülhetnek a szervezet tevékenységeinek eredményéből.
Ifjúsági szervezetek esetében többnyire egyesületekről beszélhetünk.
2019. március 13.
Egy korábbi bejegyzésben már írtunk a Debreceni Ifjúsági Házról, amely közösségi térként számos lehetőséget kínál a fiataloknak és családjaiknak. Debrecen egy másik, több éve működő közösségi terét a Köz-Pont Ifjúsági Egyesület működteti. Több költözés után 2014-ben költöztek a jelenlegi irodájukba, mely a Debrecen Pláza I. emeletén található. Az általuk működtetett Közösségi Tér ekkor az iroda szomszédságában egy külön helyiségben került kialakításra. Fontos volt számukra, hogy a diákok akár saját maguknak is szervezhessenek programokat, klub eseményeket. Ezeken az alkalmakon lehetőség szerint az egyesület biztosította a technikai hátteret, szakmai segítséget, sőt, még kisebb vendéglátásra is lehetőség nyílt. Ezen kívül az egyesületnek ping-pong asztala, társasjátékai is rendelkezésre álltak minden betérő vendég számára. Jelenleg ismét költözésben van az egyesület és most új közösségi teret keresnek, ahol szeretnének még ennél is több lehetőséget biztosítani a fiataloknak. A Pláza I. emeletén így most a Közösségi Tér nem, de az irodájuk továbbra is üzemel!
2019. március 11.
Az infokommunikációs eszközök használatának közösségek alakulására való hatásáról megoszlik az ifjúsági szakemberek véleménye – ez az eddig készült interjúk alapján elmondható. Az egyik álláspont szerint, mivel a jelenkorhoz hozzátartoznak az infokommunikációs eszközök, velük kell együtt élnünk, és ki kell használni a benne rejlő előnyöket. Például segítheti a fiatalok elérését a közösségi médiákon keresztül, illetve az elérés mellett a kommunikációt. A szakemberek azt hangsúlyozzák, hogy addig lehet előnyökről beszélni, amíg kifejezetten az offline tevékenységek támogatására használják a fiatalok ezeket az eszközöket, és nem helyette. Olyan véleményt is megismertünk, ami egyértelműen az infokommunikációs eszközök közösségre gyakorolt hátrányos hatásairól számolt be, hogy az eszközhasználat miatt a fiatalok nem kapcsolódnak valós közösségekhez, hanem helyette a virtuális világot választják.
A kutatásunk záró tanulmányában erre a kérdésre is kitérünk és összegezzük a témával kapcsolatban kapott információkat, tapasztalatokat.
2019. március 7.
A fiatalok közösségeinek vizsgálatához kapcsolódó egyik kutatási kérdésünk, hogy milyen hatással van az infokommunikációs fejlődés a közösségek kialakulására. Részlet a Székely Levente által szerkesztett A magyar fiatalok 2016. című tanulmánykötetből:
“A kapcsolódások és ezen keresztül a közösségek kialakulásának legerősebb meghatározója sokáig a földrajzi közelség volt, amelyet az információs forradalom alapvetően megváltoztatott. A szociális kapcsolatok szempontjából többen kifejezetten problémaként 7 érzékelik a technikai fejlődést, míg mások a lehetőséget 8 látják benne. A fiatalok szabadidős elfoglaltságait vizsgálva láthattuk, hogy a társas szabadidő, a barátokkal való kapcsolattartás ennek fontos részét képezik. A 2016-os adatfelvétel eredményei alapján a fiatalok többsége (63 százalék) az online térben is fenntart és ápol barátságokat. A személyes barátságokat fenntartók aránya ennél lényegesen magasabb (85 százalék), de nem terjed ki a 15–29 évesek teljes egészére. Összesen egy 15–29 éves magyarországi fiatalnak 3–4 olyan barátja van, akikkel gyakran van együtt szabadidejében. Az online és offline barátságok együttes vizsgálata alapján a fiatalok 63 százaléka integráltként értékelhető, azaz a többség mindkét felületen ápol barátságokat. A megkérdezettek közül minden negyedik (23 százalék) kizárólag személyes barátságokat – ez a viszonylag magas arány utalhat a „barátság” és az „ismerősség” közötti fogalmi különbségtétel tudatosságára is – tart fenn, míg 13 százaléknak nincsenek barátai sem online, sem offline térben. Mindössze a megkérdezettek 1 százaléka tart fenn kizárólag online barátságokat.”
A debreceni Ifjúsági Ház, mint közösségi tér
Az Ifjúsági Ház 2011 szeptemberétől működik Debrecen belvárosában, a Simonffy utcában. Elsősorban gyermekek, fiatalok és fiatal családok számára kínál kulturális és szabadidős programokat, tevékenységeket. Az Ifjúsági Ház működtetői fontosnak tartják a tehetség gondozását, a különböző kezdeményezések bemutatását, így ezek számára is teret biztosít. Számos szervezet tartja közösségi programjait falai között, a hét minden napján adott erre a lehetőség. Jelenleg 87 csoport használja rendszeresen az Ifjúsági Ház tereit valamilyen rendszeres tevékenységre, mint pl. tánccsoportok, életmód csoportok, színjátszás, társasjáték klub, hobbi klubok. Az országban egyedülálló kezdeményezés, a Rocksuli is itt tartja rendszeres programjait az Ifjúsági Házban, illetve az Új Nemzedék Központ helyi kontaktpontja is itt található.
Egy miskolci kezdeményezés – Factory Aréna
A Komlóstetői Kerékpáros Sportklub égisze alatt működik a Factory Aréna Miskolcon, amelynek egy régi ipari csarnok ad helyet 4900 négyzetméteren. Létrejöttéhez a sport szolgáltatta a kiindulópontot, ennek mentén szerveződtek meg a különböző szakosztályok, a fiatalok közösségei. A Factory Aréna kialakítása mögött rengeteg önkéntes munkaóra van, amelyet a kezdeményezők és az egyesület tagsága közösen fektetett be abba, hogy élettel töltsék meg a kiüresedett, lepukkant tereket. Egyedülálló módon fogja össze a fiatalok közösségeit ez a kezdeményezés, illetve hat civil szervezetnek is helyet biztosít és sok közös programot bonyolítanak le együtt, támogatva egymás munkáját. Napi nyitvatartás mellett működtetnek mászófalat, skate parkot, rollerezni tanítják a gyerekeket, különböző bulikat, zenei programokat szerveznek, közösen a fiatalokkal, az ő igényeiknek megfelelően. Éves szinten több, mint 25 000 látogató keresi fel a Factory Arénát.