A projektben zajló kutatási munka lassan a végéhez közeledik. Az interjúk lezajlottak mindkét érintett országban – Magyarországos és Romániában is. Az elemző munka még zajlik, de hamarosan összegzésre kerülnek a válaszok. Kíváncsian várjuk, hogy a feltett kérdésekre milyen válaszok születtek. A párhuzamosan zajló kérdőíves kutatás még nem fejeződött be, mert a válaszadási hajlandóság alacsonyabb a vártnál, több lekérdezési kör is indításra került a megfelelő számú válasz elérésére. A lekérdezésekben segítséget is kaptunk, a Köz-Pont Ifjúsági Egyesület és a Nemzeti Ifjúsági Tanács továbbította a kérdőívünket a levelezőlistáján szereplő szervezetek felé. Az interjúkérdések és a kérdőívben szereplő kérdések jól kiegészítik egymást, a kétféle módszerrel nyert válaszok segítségével szeretnénk elérni, hogy teljesebb képet kapjunk az ifjúsági közösségek témaköréről, a működésükről és a sikeres módszerekről.
2019. június hónap bejegyzései
Nyári tanulmányutak – Pécs, Ghandi Gimnázium III.
Az Arany János Kollégiumi program keretein belül nemcsak a kollégiumi lakhatás, étkezés, ruhatámogatás és a helyi közlekedés biztosított, hanem számos más program is nyitva áll a fiatalok előtt. Gyakran vesznek részt bel- és külföldi utakon, a programban résztvevők jártak már a Vatikánban, Dániában és Brüsszelben is.
A gimnázium mellett közösségi tér, gumi borítású futball- és kosárlabdapálya helyezkedik el, illetve saját sportcsarnokkal rendelkeznek, melyet más pécsi egyesületek is igénybe vesznek, számos közösségi programot és városi sportrendezvénynek itt adnak helyszínt.
Nemcsak a programban résztvevő, hanem a gimnáziumba járó összes fiatallal mentorok, ifjúságsegítők, szociális munkások foglalkoznak, akik nemcsak a fiatal mindennapi problémáiban, hanem a család problémáit is igyekeznek megoldani, lehetőségeiktől függően. A családlátogatás egyébként is kiemelt feladata az itt dolgozóknak, hiszen az itt tanuló hátrányos helyzetű fiatalok sok esetben nem támogató környezetből érkeznek, vagy a kezdeti támogatás megszakad, amint a fiatal keresőképes korba kerül (16 éves korban). A szociális munkásnak ekkor nemcsak a támogató környezetet kell visszaállítania, hanem álláskeresési, életvezetési tanácsadást és segítséget kell nyújtania a családnak ahhoz, hogy a fiatal ne morzsolódjon le az oktatásból.
Nyári tanulmányutak – Pécs, Ghandi Gimnázium II.
A pécsi Ghandi Gimnáziumban a tudásfejlesztés mellett a másik probléma a fiatalok szocializációja volt. Voltak, akik nagyon erős cigány identitással rendelkeztek, de a többségüknek nem volt kapcsolata saját kulturális gyökereivel. Gondot jelentett az eltérő családi, közösségi háttér, a motiváció fenntartása éveken keresztül. Mivel a gimnázium saját bentlakásos kollégiummal is rendelkezik, életszerű volt olyan közösségszervező programot létrehozni, amely átlendíti a fiatalokat ezeken az akadályokon. 2003-ban indult el az Arany János Kollégiumi Program a Ghandi Gimnáziumban, amelynek célja a hátrányos helyzetű tanulók anyagi és kulturális támogatása volt. A programban azok a bentlakásos tanulók vehettek részt, akik igazolni tudták hátrányos helyzetüket, illetve rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesültek. A jelenleg a programban lévők kb. 80%-a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt kap, a többiek halmozottan hátrányos helyzetűek.
Nyári tanulmányutak – Káptalanfüred, Ifjúsági tábor II. – Geotúrák
A nemzeti park három típusú szolgáltatást nyújt a káptalanfüredi ifjúsági tábor vendégeinek: osztálykirándulások alkalmával ún. alkalmazott földrajzzal kapcsolatos geotúrákat, ahol a résztvevők élőben ismerhetik meg az addig csak könyvből ismert fogalmakat, természeti és földrajzi képződményeket.
A geotúrák új dimenziót nyitnak a pedagógiai munka számára, amit „alkalmazott földrajznak” nevezhetünk. Válogatott helyszíneken, a természet egészébe ágyazottan mutathatók a földrajzi-földtani folyamatok és formakincs, a vulkánosságtól a karsztosodásig. Kilátópontokról letekintve, megtapintható kőzetek segítségével elevenedik meg a Föld múltja, jelene és akár jövője! A diákok fáradság nélkül, közvetlen tapasztalással, minden érzéküket használva, elméleti ismereteiket azonnal kipróbálhatják, megélhetik a gyakorlatban, vagyis élmény szinten, személyes kapcsolatba kerülhetnek a földrajzi-földtani fogalmakkal, jelenségekkel.
Nyári tanulmányutak – Káptalanfüred, Ifjúsági tábor I.
A projekt 6. tanulmányútján a Balatonalmádi-Káptalanfüreden működő ifjúsági üdülőtábort tekintettük meg, melyet a XIX. kerületi, Kispesti Önkormányzat üzemeltet. A táborhely mindössze 2 utcányira, 500 méterre helyezkedik el a Balatontól. A tábor területén összkomfortos, konyhával felszerelt apartmanok, egy étterem, egy szilárd burkolatú labdarúgó- és kosárlabda pálya, asztalitenisz-terem és közösségi tér érhetők el, de lehetőség van helyben kerékpárt is kölcsönözni. A táborhely partnerségben áll a Balatonfelvidéki Nemzeti Parkkal, amelynek segítségével számos közösségfejlesztő és ismeretterjesztő programot kínálnak az ide érkezőknek.